АЙТОЗЛИЙКАТА МИЛЕНА ГЕОРГИЕВА В СЪСТАВА НА БЪЛГАРСКА ДЕЛЕГАЦИЯ В КИТАЙ

Георгиева разказва за визитата си в азиатската страна

Да посетиш държавата, чиято икономика е с най-голям принос за глобалния икономически растеж, при това с делегация, подбрала елита от фирми на българската търговия и икономика - това е голямото събитие в живота на айтозлийката  Милена Якимова Георгиева. Младата дама имаше щастието да попадне в селекцията на българска делегация, която от 28 август до 13 септември 2024 г. беше на двуседмично обучение и посещение в Китай, организирано от Българската търговско-промишлена палата /БТПП/.

Срещнахме се с Георгиева след завръщането й, с желанието да ни разкаже за визитата в азиатската страна и за целите на делегацията, водена от  Цветан Симеонов, председател на БТПП, която включваше и представители на партньорски организации на Палатата от Министерство на икономиката и индустрията, Българската агенция за инвестиции, Българската банка за развитие, Националния статистически институт, Фондът на фондовете, GS1 България. Оказа се, че не една, а две айтоските фирми са имали свое представителство в 30-членната делегация, научи още НП.

  • Г-жо Георгиева, каква беше програмата на делегацията в Китай?
  • Програмата беше наситена с много лекции и срещи във Фуджоу, Сямън и Пекин. Обучението по мениджмънт, организирано от домакините и Посолството на България в Китай включваше много теми, свързани с икономическата ситуация и бизнес средата в Китай. Основно, обучението се водеше във Фуджоу. Провинция Фудзиен е в югоизточната част на Китай, известна със своите икономически зони и важни пристанища, които играят ключова роля в международната търговия на страната.
  • Как попаднахте в състава на делегацията?
  • БТПП разпространи информация за предстоящото посещение на делегация, по покана на Китайското правителство. Съобщено беше, че фирмите могат да кандидатстват и, че ще се извърши подбор на участниците. Оказа се, че одобрение получиха не една, а две айтоски фирми, което е изключително добър атестат за Айтос. С другата айтоска фирма се запознахме там, на място. В състава на делегацията имаше много интелигенти млади хора, които за първи път посещаваха Китай. Това, че владея китайски език, мисля, беше едно от предимствата да бъда част от това посещение. То преобърна представите ми за Китай и за организацията на живота там. Видяното надмина в пъти очакванията ми - развита индустрия, топъл народ, дружелюбни и гостоприемни хора, готови винаги да помогнат.
  • Как решихте да учите китайски?
  • Харесвам китайския език отдавна. Записах се на курсове в Бургас, организирани от Община Бургас и Великотърновския университет. Така две години учих китайски. Лесен език е. Има лесна граматика. Йероглифите са като определени картинки, които човек визуално запомня и които имат връзка с елементите от живота.
  • Как усетихте там отношението към България?
  • Има инвеститорски интерес към България. Постоянно представяха България като част от Европа и като втората държава в света, която признава Китай за република. Това бяха двете неща, които те изтъкваха като голямо предимство и на които китайците особено държат.
  • Извън гостоприемството, какво най-много Ви впечатли в Китай?
  • Най-общо - цялата организация на живота там. Изключително отговорното отношение към работата, мащабът на строителството, постоянните инвестиции в инфраструктурата. Почти всеки трети автомобил е електрически, премахнали са скутерите на бензин, почти всички са електрически. Навсякъде се усеща посоката към „зелен“ Китай. Обикновените хора знаят английски, явно английският навлиза все по-широко в училищата. Всеки на улицата може да ти помогне, цялата им платежна система става с телефон, само с един QR код, човек почти няма нужда от пари в брой. Мога да изброя и още, и още примери от бита на китайците, които ни впечатлиха.
  • Какво Ви изненада?
  • Изуми ме, как едно население от  1 милиард и 400 милиона е успяло да създаде такава организация на живот, труд, обществени отношения и дисциплина.
  • Каква беше основната цел на посещението?
  • Основната цел на двуседмичното обучение и посещения в Китай беше свързана с генериране на нови идеи за насърчаване на икономическото сътрудничество на двете страни, както и създаването на нови връзки, които да допринесат за развитието на икономическите отношения. Изключително интересно за нас беше представянето на актуалната икономическа ситуация в Китай. Запознаха ни с последните тенденции в китайската икономика, с текущите бизнес отношения и с възможностите за задълбочаване на двустранното ни сътрудничество. Бяха представени стратегии за глобализация на фирмите и за разширяване на бизнеса на международните пазари. Споделени бяха успешни практики, беше отделено време за теми като 5G и 6G технологии, зелена енергия и електромобили, които са от съществено значение за бъдещото.
  • Какви бяха срещите и посещенията Ви в Китай?
  • Посетихме градовете Фуджоу, Сиямън и Пекин. Особено впечатляващи бяха посещенията във високотехнологичните гиганти Ceepower и Huawei. Взехме участие в 24-то издание на Международния форум за инвестиции и търговия. Там бяхме представени като специални гости, имаше представители на министерството и агенции. Срещнахме се с екипа на българското посолство в Китай, с вицепрезидента на Китайския съвет за насърчаване на международната търговия.

Организаторите бяха предвидили и интересна културна и туристическа програма. Отделно, представители на браншови организации на БТПП проведоха срещи със свои партньори в Китай. Създадохме контакти първо с членовете на делегацията и с високопоставени представители на България там, и разбира се с икономическият съветник в Шанхай - Ивет Николова и нейния екип, с Н. Пр. Андрей Техов, Посланик на България в Китай, всички те са готови да окажат помощ на българските фирми, които искат да правят бизнес с Китай.

  • След посещението в Китай, имате ли идеи, как да споделите видяното, опитността и контактите си на наша, айтоска територия?
  • Една от идеите е да организирам срещи, на които родители да бъдат мотивирани децата им да учат китайски. Има добри учители, можем да организираме курсове. Дъщеря ми учи китайски онлайн. Тя е 10-годишна и вече знае определени изрази, разчита йероглифите. Не е толкова труден език, колкото изглежда, а има бъдеще.

Могат да бъдат създадени контакти между наше училище и училището във Фуджоу, например, на децата ще им бъде много интересно. Специално на хората във Фуджоу им бяхме много интересни – усмихваха ни се, искаха да се снимат с нас. Всички там знаят за нашето кисело мляко от Момчиловци. Покрай рекламата на млякото и розите, България е придобила известност.

След Китай ми се иска да бъда полезна на всички и най-вече на айтозлии, които имат желание да правят бизнес, да се обучават, да пътуват, на тези, които са отворени към света. Мога да ги насоча, да им предоставя информация за възможностите пред тях. Това беше трета делегация, която посети Китай, много вероятно е да има и четвърта. А това е добра възможност. Всичко е платено от Китайското правителство – пътни, настаняване и т.н. Китай има правителствена програма, по която представят страната си на делегации от различни държави.

И предвид факта, че гр.Айтос е в селскостопански район, с древна и интересна история и традиции, стратегическо месторазположение - можем да направим стъпки за побратимяване с някой от китайските градове. И тук отново ще спомена гр. Фуджоу столица на провинция Фудзиен – една от най – богатите южни провинции в Китай, областта с най –голямо производство  на зелен чай в страната .

  • Предстоят ли Ви още срещи с китайската култура и дипломация?
  • Китайците са много приятелски настроени хора. Когато си бил там, по един или друг начин, ти вече си част от една общност, която цени и уважава бита, културата и постиженията на Китайската народна република. Затова, на 27 октомври сме поканени в Посолството на Китай в София на специална церемония по повод честването на 75 години от републиката и дипломатическите отношения между България и Китай.

НП

 

Снимки