Актуализираха четири общински наредби - цените на услугите в левове/евро
Според Закона за въвеждане на еврото в Република България, в срок до февруари 2025 г. трябва да бъдат актуализирани всички общински наредби, в които под някаква форма фигурират суми, посочени в лева. Задължение на местните власти е в 6-месечен срок от влизането в сила на закона да приемат изменения и допълнения в подзаконовите нормативни актове на общинския съвет. Основната цел - превалутиране на цените от левове в евро.
В тази връзка, кметът Васил Едрев предложи, а Общинският съвет одобри четири проекта за изменения и допълнения на наредби - Наредба за определяне и администриране на местните такси и цени на услуги на територията на община Айтос, Наредба за определяне размера на местните данъци на територията на община Айтос, Наредба за реда за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество и Наредба за условията и реда за установяване на жилищните нужди на гражданите, настаняване под наем и продажба на общински жилища.
В наредбите думата „лева“ се заменя с израза „лева /евро“. Новост е и намалението при предоставяне на административни услуги по електронен път. Заявителите заплащат такси с намаление от 10% от размера на таксата, посочена в съответния раздел
Според разпоредбите, превалутирането от левове в евро се извършва, като числовата стойност в левове се раздели на пълната числова стойност на официалния валутен курс, изразен с шест цифри. След превалутиране получената сума се закръглява до втория знак след десетичната запетая. След датата на въвеждане на еврото в България, посочените размери на цените в лева трябва да се превалутират автоматично в евро. Законът за въвеждане на еврото поставя изискването за период от 12 месеца след въвеждане на еврото като официална парична единица в България, всички цени да се посочват едновременно в лева и евро.
С актуализацията на наредбите се цели навременното и безпроблемно въвеждане на еврото като основна валута и възможност за адаптация в процеса на въвеждане на еврото. В законно установения срок за провеждане на общественото обсъждане на проектите за наредби, предложения и становища не са постъпили, пише още в предложенията на кмета.