На 28 март т.г. В Община Айтос се проведе заседание на общинската Епизоотична комисия във връзка с писмо на Министерството на здравеопазването за предприемането на превантивни мерки за недопускане разпространението на вируса Зика в България.
В присъствието на Змаро Цокова, представител на Районната здравна инспекция - Бургас, на заседанието в Айтос бяха планирани профилактични и противоепидемични мерки срещу популации от вредители, с цел поддържане на ниската им численост. Най-важната мярка на този етап е недопускане на местно предаване на заболяването, чрез комари, носещи вируса. Това предполага своевременно и качествено извършване на дезинсекция на територията на общината. Друга важна мярка, според експертите, е повишаване на информираността на гражданите за начините на предпазване от заболяването.
Зика вирусна инфекция се причинява от РНК вирус /Зика вирус/, който се пренася посредством ухапване от заразен комар от групата Аедес. За България рискът е ограничен, поради ограничените връзки със засегнатите държави в Латинска Америка, но наличието на биотопи на комари от вид Аедес албопиктус в Бургаски регион не може да го изключи. Тигровият комар Аедес албопиктус е потенциален преносител на вируса Зика, ако бъде заразен след ухапване на завърнали се от ендемични райони болни и вирусоносители. Активен е и през деня, укрива се и размножава в близост до човешките жилища.
"В шест области в страната са регистрирани тигрови комари. В община Айтос не е регистриран тигров комар, но сигурно го има. Той е толкова адапивен, че бързо се разпространява във всички екологични ниши. Тигровият комар не се свързва с течащи води, реки и блата, както се пише в пресата. Това е хралупен тип комар, който се разпространява в малко вода - 1-2 см. От направения мониторинг в Бургас, тигровият комарт го имаше най- много в отводнителните шахти с по един и два сантиметра вода. Там бълваха големи популации тигрови комари. В самите шахти бяха изхвърлени пластмасови кофички от кафета, бира и т.н. Там също имаше тигрови комари. Най- много открихме в запушени улуци в един двор на адвокатска кантора. Открихме тигров комар в стари автомобилни гуми, там той много добре се развива.
Как оцелява тигровия комар - чрез яйцата си. Издържат на студ и засушаване. В момента е в летаргия и чака температурите да се покачат. Борбата срещу тигровия комар е много важна и в личното отношение - не се търси в големи водоеми. Търси се във всякакви съдове за съхранение, ако оставите малко вода в пепелник, например, до 7 дена ларвите ще са готови", обясни пред местните медии, Змаро Цокова.
Стана ясно, че съвсем несъзнателно вкъщи или на терасата, всеки от нас може да създаде люпилня на тигров комар. Слагаме съдове, съхраняваме дъждовна вода в кофи, или в чинийката на саксията е остава вода - това са все живи инкубатори и люпилни. "Хората трябва да знаят това, за да не създават подходящи условия за популацията на тигровия комар. Самата биология на тигровия комар е много интересна. Дошъл е чрез транспорта и търговията, той обича да се вози, "качва" се на коли. Много интересен цикъл на развитие има - той е неистребим. Имам специален капан за тигрови комари и можем да го сложим някъде в община Айтос, ако забележите комар. Ако сте някъде на заведение с хубава градина на сенчесто място, и ви ухапе комар от коленете надолу през деня, това със сигурност е тигров комар. Лети 300 метра - лош летец е, предпочита да се вози", обясни пред членовете за епизоотичната комисия, Цокова.
Основните симптоми на заболяването са повишена телесна температура, обрив по тялото, мускулни и ставни болки, конюнктивит, отпадналост, които обичайно отшумяват в рамките на 4 до 7 дни. Рядко причинява заболяване при хората и в около 80% от случаите протича безсимптомно.
В момента се наблюдава интензивен епидемичен подем с увеличаващо се разпространение на болестта в Бразилия, Колумбия, Ел Салвадор, Венецуела, Суринам, Френска Гвиана, Хондурас, Мексико, Панама и Мартиниците. Спорадично е разпространението на Зика вирусна инфекция в Гватемала, Парагвай, Порто Рико, Барбадос, Сейнт Мартин и Хаити. Хората, които планират пътуване в засегнатите райони, трябва да използват индивидуални предпазни средства. Пътуващи, завърнали се от засегнатите райони преди три седмици и имащи симптоми, характерни за заболяването /повишена телесна температура, обрив по тялото, мускулни и ставни болки, конюнктивит, отпадналост/ и са с данни от анамнезата за ухапвания от комари, трябва незабавно да се свържат със своя личен лекар. Това е важно за поставяне на своевременна и точна диагноза.
Инкубационният период е средно около 10 дни. Същинският проблем се крие в усложненията, които предизвиква Зика вируса - неврологични поражения, водещи до парализа и смърт и малформации при плода при жени, които са заразени по време на бременност. Има много неясни неща около самата болест - дали и как е мутирал вирусът, за да се стигне до епидемия. Най-добрата превенция за сега е да се избягват местата, където живеят комарите, носители на заразата.
Община Айтос ще отдели финансов ресурс за пръскане и вземане на съответните мерки за неразпространение на Зика вирус. Мерките, планирани от Епизоотичната комисия включват ларвицидна обработка на водоемите, с цел намаляване броя на ларвите и прекъсване на цикъла на възпроизводство на летящи комари; дезинсекция срещу имагинални форми на комарите; дезакаризация на тревните площи с цел унищожаване на кърлежите, които са резервоар и преносител на редица заболявания; дератизация на каналната мрежа, пред вид опасността от зараза от плъхове.
Трите източника на опасните вируси са зелени площи, заблатени места и канализации. У нас съществува опасност от появата на местна малария. Епидемиологичната картина на инфекциите се променя не само от климатичните промени, но и от течащите миграционни потоци в момента, обясняват още от епизоотичната комисия.
НП