"Славееви нощи" разклатиха интереса към Европейското по футбол

Фолклорните празници „Славееви нощи 2016 са вече част от една 48-годишна история. За пореден път тридневнито надпяване, надиграване и надсвирване доказа, че е най-популярното културно събитие не само за община Айтос и региона, но и за цяла Югоизточна България.

   Айтоските празници се провеждат без прекъсване от 1968 година, всеки път - в началото на месец юни. Изявите на изпълнителите и тази година бяха на откритата сцена с естествения декор на парк „Славеева река” - единствения в региона изкуствено създаден парк на площ от 400 х.

34 общини имаха свои представители на фолклорната фиеста на 10, 11 и 12 юни. В двата конкурсни дни участваха 35 танцови групи, 73 певчески състава и 90 инвидуални изпълнители, общо над 2500 запалени по автентичния и обработен фолклор деца и възрастни. И въпреки че откриването на Европейското по футбол съвпадна с откриването на Празниците, айтозлии останаха верни на традицията. Зрителите със сигурност бяха двойно повече на поляната пред откритата сцена.

   Славеи и фойерверки на откриването на "Славееви нощи" в Айтос

Поканата на кмета Васил Едрев, под чийто патронаж се проведоха "Славееви нощи 2016" уважиха народният представител Иван Вълков, Областният управител на Бургас Вълчо Чолаков, Зам. областният управител Владимир Крумов, Изпълнителният директор на РАО "Тракия" доц. Иван Върляков, кметът на Община Руен Исмаил Осман, общински съветници, лидери на политически сили в община Айтос, представители на служби, спомоществователи.

Особено вълнуващо беше тази година откриването на Празниците. Четири поколения танцьори от фолклорните състави на НЧ "Васил Левски 1869" - Айтос дадоха старта с танцьова сюита. Най-малките изпълнители бяха 5-6-годишни малчугани от детските градини, които имаха своя дебют на откритата сцена.

Преди това жителите и гостите на Айтос присъстваха на ритуала за издигане на националното знаме и знамето на "Славееви нощи". Звучаха националния химн и славеевият химн на "нощи-те". Кметът на Община Айтос Васил Едрев поздрави участниците и даде тържественото начало, а проф. д-р Елена Кутева благодари на айтозлии, че въпреки превратностите на времето, пазят и продължават фолклорната традиция, инициирана от знаменития й баща Филип Кутев. Тази година гост на празниците беше и по-малката дъщеря на композитора - художничката Надежда Кутева.

От своето създаване до днес, "Славееви нощи" са свързани със семество Кутеви и с Ансамбъла, създаден от Филип Кутев. Затова, нямаше нищо по-естествено от това, артистите на Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев" да открият тазгодишните празници с голям концерт, както са го правили неведнъж в годините назад. Първата празнична вечер завърши с Кутевите песни, с класическата Шопска сюите на Филип Кутев и Маргарита Дикова и с фойерверки. 

„Нощите” са второто по значение национално фолклорно събитие след Народния събор в Копривщица,

който също е иницииран от Филип Кутев. Това за пореден път потвърди пред НП  проф. д-р Елена Кутева. В областта, „Славееви нощи” са единодушно признати за най-авторитетната традиционна културна проява, която по своята продължителност в годините и по броя на участниците не може да бъде сравнявана с нито един фолклорен празник в региона. Всяка година заявки за участие подават състави и изпълнители от почти всички фолклорни области на България, което съвсем естествено превръща „Славееви нощи” в истински народен събор.

В събота вечерта сцената завладяха фолклорните състави от Община Айтос. Ръководителите на пет певчески и танцови състава на НЧ "Васил Левски", на ДТС "Тракийче", ДТС "Славейче" и Танцов клуб "Генгер" получиха благодарност и цветя от кмета Васил Едрев за талатта и упоритостта, с която отстояват традицията.  Всички възрастови групи на айтоските фолклорни състави участваха до късно вечерта в спектакъл, който събра не по-малко от 5 хил. зрители. И нали изпълнителите са наши, айтоски, възторците и аплодисментите бяха много и искрени.

Заключителният концерт в неделя беше на Фолклорен ансамбъл "Тунджа" - Ямбол с директор и главен художествен ръководител Петър Димитров. Личност, с особени заслуги за популяризиране на българския фолклор извън границите на България и непрекъснато търсеща нови форми за осъвременяване на традиционната ни култура.

През трите празнични дни айтозлии и гостите на Айтос успяха да видят и чуят фолклор от всички фолклорни области. НП попадна сред група от Панагюрище, която за първи път участва в конкурсите на айтоските празници. "Удивени сме от красотата на природата и от мащабите на "Славееви нощи". Съжалявам, че до сега не сме открили това прекрасно място на българската традиция и  духовност", каза пред общинското издание ръководителят на състава.

Най-авторитетното и строго жури - голямото предимство на айтоските конкурси

Участниците в конкурсите бяха оценявани от авторитетно и особено строго жири с Председател профц д-р Елена Кутева и членове: Доц. Крум Георгиев - Носител на Световен "Оскар" за фолклор, Член на Международната академия за традиционно изкуство - етнолог, фолклорист, Цвета Кехайова – вокален педагог, Димитър Тонев – хореограф, Художествен ръководител на Фолклорен ансамбъл „Атанас Манчев” – град Бургас и Петър Димитров – Директор и Главен художествен ръководител на Фолклорен ансамбъл „Тунджа” – град Ямбол. Другата привилегия на Айтоските "нощи" е големият награден фонд. А организатори на събитието всяка година са Община Айтос и НЧ „Васил Левски 1869”.

 Интересен факт от историята на "Славееви нощи" е, че през 1969 година, композиторът Филип Кутев лично изготвя статута на най-голямото културното събитие в Айтос и въвежда конкурсното начало. Заради липсата на достатъчно финансови средства и спомоществователи, от 1991 г. до 1995 година организаторите решават конкурсите да отпаднат. През 1996 година, с еднократна финансова помощ от Министерството на културата, конкурсите са възстановени, а „Славееви нощи” за първи път са включени в националния културен календар. От 1995 г. до 2000 г. конкурсите в рамките на Празниците са само за деца, в две възрастови групи – до 14 и до 18 години. От 2000 година до сега се провеждат седем конкурса в три възрастови групи за обработен и изворен фолклор.

    Сцена за изява на млади таланти от цяла България

      Няма млад изпълнител в България, който не би искал да получи високата оценка за таланта си от проф. Кутева и да бъде част от изключително напрегнатата надпревара за престижните награди на "Славееви нощи". През годините, не малко млади хора започват своя творчески път към големи ансамбли и национално известни състави и групи от конкурсната сцена в парк "Славеева река". Тя е и своеобразен мост между поколенията, стимул за интереса и любовта към музикално-певческото и танцово изкуство и ги утвърждава като един от приоритетите на съвременната ни култура."

       И в най-трудните финансови години за Община Айтос, традицията не е прекъсвана, защото се крепи на искрената и дълбока привързаност и любов към българската народна песен и танц и на желанието на айтозлии да предадат на децата и внуците си красотата на народностните ритми и багри.

            Празниците са един от символите на Айтос. През годините, айтоски фирми, организации и граждани дават своя принос за подготовката и провеждането им, независимо от етническата, религиозната и партийната си принадлежност. Наградният фонд се осигурява от Община Айтос и спомоществователи. В седемте конкурса се присъждат и специални награди за дарованията - открития на Празниците.

   Фолклорните празници „Славееви нощи” - Айтос са уникална, запазена марка, достойна за национален статут. Затова кметът на Община Айтос Васил Едрев е категоричен, че 48-годишната им история, броят на участниците и изключителният интерес към тях, са основание да бъдат извадени от мащабите на региона, за да се превърнат в национален събор, който пази автентичната красота на българската традиция.

НП

Снимки