Какво трябва да знаем за вейп устройствата?
или
Какво не знаем за вейп устройствата?!
МКБППМН-гр. Айтос и инсп. ДПС към РУ-Айтос със съвместна КАМПАНИЯ СРЕЩУ УПОТРЕБАТА НА ВЕЙП УСТРОЙСТВА СРЕД ПОДРАСТВАЩИТЕ
Все повече хора употребяват вейп устройства, замениха пушенето на цигари, с „по-безвредните“ и добре изглеждащи електронни цигари, електронни наргилета и редица други подобни устройства. Но знаем ли какво пушим, какво пушат децата ни? Добре изглеждащи, добре ухаещи /част от тях/, наистина ли са безвредни? За актуална информация, опит от практиката и сблъсък с последиците в Айтос беше поканена Росица Димова –председател на Общински съвет по наркотични вещества гр. Бургас.
Учениците получиха информация за основните съставки намиращи се в електронните устройства, какви са техните характеристики и какви са рисковете при продължителната употреба. И докато за някои тази информация бе известна, други тепърва научиха, че вейп произвеждат аерозолен страничен продукт от нагряване на течност, която понякога се състои от ароматизанти и други химикали, които карат вейпингът да изглежда по-приятен от пушенето. Тази течност доставя никотин, марихуана или други продукти на потребителя, който се вдишва в белите дробове, след което се изхвърля през устата или носа. Наименованието "вейп"/„вейпинг“ произлиза от английския глагол "vape"/“vaping”, което буквално преведено означава „вдишване и издишване на аерозолни изпарения“. Това е и една от причините някои пушачи, да заменят цигарите с вейп, поради липсата на неприятния дим и неприятен послевкус. Провокативната реклама, цветните опаковки, ароматите на плодове, описанието, че това е безвредно или, че е биологичен заместител на тревата, това е големият проблем, тъй като никой не може да бъде сигурен какво точно се пуши с вейповете. Лабораториите все по-често установяват наличие на вещества, които са забранени, които не са посочени в описанието или които са в опасен процент в съдържанието, най-разпространените са с 25 милилитра при позволени 2 милилитра и с 5% никотоним при позволени 2%. Вейпът с 25% съдържание на полусинтетичен аналог на тетрахидроканабинола - хексахидроканабинол уби 14-годишния Валентин от Плевен. Това е и случаят след който в парламента започнаха да подготвят закон за пълна забрана на вейповете. България още миналата година забрани вейпове да се продават на непълнолетни лица, но тази забрана не проработи ефективно. " Рискът от употребата на вейп устройствата е свързан с това, че не само никотинът е опасен, а и всички останали компоненти, които се съдържат в течността. Някои от ароматните вещества са синтетични химични вещества, в някои от случаите се съдържат вещества, за които е доказано, че са токсични при вдишване. Течността, в която се разтварят, е пропилен гликол и растителен глицерин. Иначе широко използвано вещество в козметиката, но при нагряването му, за да се изпари и вдиша, се образуват силно токсични вещество" обясни г-жа Димава.
Страната ни е на път да стане втората в света след Австралия, която ще наложи пълна забрана на всички видове електронни цигари с течност, независимо дали за еднократна или многократна употреба. В Европа Белгия, преди дни и Франция също забраниха вейповете, но само за еднократна употреба. Великобритания също е на път да го направи. Рискът тук е, че голяма част от вейповете на нашия пазар са от контрабанда. След забраната за продажба на вейпове на непълнолетни от миналата година процъфтяват каналите за нелегална търговия. 40 000 са иззетите незаконни устройства от полицията от началото на годината, чието съдържание е съвсем неконтролируемо и без стандарт.
Но каквито и забрани да се въведат, практиката показва, че наркотиците винаги си намират друг път. Затова най-голямата превенция е информираността. Това е и целта, които си поставихме ние от МКБППМН-гр. Айтос и инсп. ДПС, да предоставим достатъчно изчерпателна информация на подрастващите, за да са наясно с последиците, с рисковете, с това което завещават на своето бъдещо Аз. До този момент с информационната кампания сме обхванали четирите 6-ти и 7-ми класове в СУ „Никола Й. Вапцаров“, четирите 6ти класова на СУ „Христо Ботев“ и ни предстоят срещи и с учениците от останалите училища на територията на община Айтос. Надяваме се, да провокираме ученици, учители и родители, да бъдат по-критични към употребата на вейп успройствата и да се включат в общите усилия за опазване на подрастващите от вредната и опасна мода.