Заедно сме силни - гласувайте за "Генгер"!

Огромна чест за Айтос и айтозлии е номинацията на Архитектурно етнографския комплекс "Генгер" за Годишните награди в туризма 2016 на Министерството на туризма, в Категорията "Духът на България". Айтоската забележителност се конкурира за наградата на МТ с още 14 обекти, атракции и фестивали от различни краища на страната, също толкова достойни да грабнат наградата.

Айтозлии за пореден път доказаха, че са силни заедно, и минути след номинацията започнаха да гласуват. В събота по обяд "Генгер" водеше пред конкуренцията с над 43% одобрение. Темпото трябва да се поддържа, тази седмица ще е решаваща за крайния резултат, тъй като спечелилите участници от всички категории ще бъдат обявени на специална церемония на 19 декември т.г., следващия понеделник, в София

Затова, нека всеки айтозлия, горд с родовите си корени, който поставя принадлежността си към Айтос над всичко, да гласува за "Генгер" на http://tourismawards.bg/

Архитектурно-етнографски комплекс "Генгер"

Архитектурно етнографският комплекс „ГЕНГЕР” е изграден в подстъпите на парк "Славеева река" в Айтос през 1986 година с финансиране и доброволен труд от местните предприятия и гражданите. Комплексът е действаща на открито етнографска експозиция, представяща най-типичните за Айтоския край народни художествени занаяти. До 1990 година поддръжката на комплекса е с доброволни месечни вложения на средства от всички работещи в града производства. През 1995 година местните власти решават да регистрират общинско търговско дружество „ГЕНГЕР” ЕООД, което да стопанисва комплекса с Алеята на старите занаяти. Дружеството се ръководи от управител и е сто процента общинска собственост. Носи името на рядък растителен вид "бодливо сграбиче"- "генгер". В местността "Трите Братя" над комплекса се намира единственото в България находище на бодливо сграбиче.

В ателиетата на майсторите в Алеята на старите занаяти се пазят традициите на уникални местни занаяти с автентичен инструментариум. "Гергер" е своеобразно копие  и на архитектурата на стария град от края на ХVІІІ и началото на ХІХ век.

НП

Снимки